Когато става въпрос за опазване здравето на вашето бебе, не може да има компромиси
Единствено те гарантират стандарт за качество, казва Вили Пеева, управител на МЦ „Афродита“
Една от първите стъпки, които бъдещите родители трябва да предприемат, преди да решат в коя семейна банка да съхранят ценните стволови клетки на пъпната връв на бебето, е да проверят дали компанията е акредитирана от световни акредитиращи агенции в бранша. Акредитацията е важна, тъй като помага на бъдещите родители, болниците и лекарите по трансплантация да определят дали компанията отговаря на стандартите за качество. Такива акредитации помагат, за да се гарантира, че стволовите клетки са все още жизнеспособни при трансплантация, както и безопасността за пациента по време на трансплантация.
Потърсихме мнение на най-акредитираната тъканна банка у нас Future Health, за да научим кои са критериите за европейско качество на една такава тъканна банка. Вили Пеева е управител на МЦ „Афродита“ – официален представител на Future Health за България. Тя бе любезна да ни запознае с международните правила на правилното банкиране.
– Г-жо Пеева , първо искам да Ви поздравя за поредната голяма награда, която получихте – Европейска Тъканна Банка на Десетилетието. Кой беше важният критерий, за да бъдете избрани и наградени с тази изключителни награда?
– Много са факторите. От мащаба на нашите лаборатории в Англия и Швейцария, до опита и успешните трансплантации на наши клиенти. Нищо нямаше да бъде постигнато без изключителните усилия на нашия екип, който 24/7 дава цялата си страст, трудолюбие и професионализъм, за да се грижи за нашите клиенти.
– Кои са най-достоверните акредитации по отношение на тъканните банки в света, г-жо Пеева?
– AABB и FACT Netcord са два символа за качество, които са международно признати, когато става въпрос за тъканно банкиране. Много страни и болници по света използват тези акредитации като критерии, за да потвърдят, кръвтта от пъпна връв ще бъде събрана, тествана, обработена и съхранена в съответствие с най-високите стандарти за качество, ако се наложи употреба за трансплантация или инфузия. Ние във Future Health освен, че сме първата частна акредитирана банка в Европа, разполагаме и с допълнителни лицензи и акредитации в тази насока.
– Кои са опасностите за семействата, които съхраняват в неакредитирани тъканни банки?
– Семейства, които съхраняват кръв на бебето си в неакредитирана тъканна банка, могат да се окажат изложени на риск от отхвърляне на клетките им за употреба, тоест да не бъдат приети от трансплантационен център. Въпреки че някои от тези банки могат да предложат по-ниска такса за съхранение, те няма да извършват всички необходими клинични тестове и задължителни PCR изследвания, които правят стволовите клетки негодни за употреба.
Когато съхранявате стволови клетки на вашето бебе, го правите с идеята при необходимост тези клетки да спасят живот, когато семейството ви се нуждае най-много. Ето защо е много важно да изберем акредитирана тъканна банка, тъй като акредитациите свидетелстват за факта, че компанията е оценена от независими експерти от партньорски екипи за това, че има компетентност, надеждност, оперативни резултати и управление на качеството, за да гарантира безопасността на пациента и материала. Стволовите клетки са подарък за семейството ви. Оставете ги само в ръцете на експерти.
– Преди няколко месеца публикувахме разследвания за тъканни банки в България, които заблуждаваха семейства. Какво трябва да знаят семействата, за да не изпадат в подобни ситуации и да не правят грешни избори?
– Частните банки не спазват непременно едни и същи строги критерии за качество. Много от тях рекламират възможни бъдещи употреби, които не са изцяло подкрепени от клинични доказателства. Много родители са подвеждани, че купуват биологична застраховка за детето си. За съжаление, те често са погрешно информирани и подведени от неточна информация, неясни обещания и агресивни маркетингови техники, които ще използват чувството им за вина, ако „пропуснат този уникален шанс да спасят живота на детето си в бъдеще“.
Ролята на тъканната банка, публична или частна, е да увери пациентите, че са поели ангажимент да предоставят висококачествени продукти, които са мощни, чисти и няма да прехвърлят инфекциозно, хематологично или имунологично заболяване на получателя. Акредитацията в частното банкиране е основата за такава сигурност.
– Колко са важни правилата на тъканното банкиране в този глобален свят, в който живеем?
– Важно е стандартите за тъканното банкиране да бъдат международни, тъй като пробите често преминават международните граници. Трансграничният транспорт изисква спазване на разпоредбите на страната донор и приемащата държава. Както AABB (преди известна като Американската асоциация на кръвните банки), така и NetCord (NetCord-FACT) са разработили международни стандарти за системи за управление на качеството на тъканното банкиране и технически изисквания, които могат да имат както частните, така и публичните банки.
– Какво ще кажете за публичното дарение на стволови клетки?
– Публичното дарение се прави като чисто алтруистичен акт, единствено в полза на другите. Частните тъканни банки съхраняват единица единствено за използване от донора или семейството им. Въпреки това в САЩ, например, както в много други страни, няма организирана публична банкова система, в по-голямата част от страната публичното дарение дори не е възможно. Така че за много хора изборът не е между публичното и частното банкиране, а между частното банкиране и унищожаването.
– Колко е полезно за семействата да се съхраняват кръв и тъкан от пъпна връв?
– Кръвта от пъпна връв е уникален клетъчен продукт. За да се гарантира успехът и истинската реализация на пълния потенциал сега и в бъдеще, е от съществено значение всеки продукт, предоставен за настоящи и бъдещи обработки, да отговаря на висококачествени дефинирани международни стандарти. Началото на тези високи стандарти се дава чрез задължително акредитиране на всички частни тъканни банки от AABB или FACT Netcord.
Копирано от standartnews.com